Ticker

10/recent/ticker-posts

Formula 1:Θρίαμβος Πέρες!!Ο Σέρχιο Πέρες αναδείχθηκε νικητής στο γκραν πρι της Σαουδικής Αραβίας!![vid]

Formula 1:Θρίαμβος Πέρες!!Ο Σέρχιο Πέρες αναδείχθηκε νικητής στο γκραν πρι της Σαουδικής Αραβίας!![vid] Ο Μεξικανός πιλότος εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι ο Μαξ Φερστάπεν εκκίνησε απ’ την 15η θέση και δεδομένου ότι η Red Bull είναι άπιαστη εφέτος, κυριάρχησε και τερμάτισε στην πρώτη θέση πανηγυρίζοντας την πέμπτη νίκη της καριέρας του στη Formula 1. Την ίδια ώρα πάντως ο Φερστάπεν πραγματοποιώντας έναν καταπληκτικό αγώνα και έχοντας ευνοηθεί κι απ’ την είσοδο του αυτοκινήτου ασφαλείας στην πίστα λίγο προτού κάνει το πρώτο του πιτ στοπ, κατόρθωσε να τερματίσει στη δεύτερη θέση παίρνοντας το μάξιμουμ των πόντων καθώς έκανε και τον ταχύτερο χρόνο. Μ’ αυτόν τον πόντο ο Ολλανδός παγκόσμιος πρωταθλητής παρέμεινε στην κορυφή της γενικής κατάταξης και στο +1 απ’ τον teammate του Σέρχιο Πέρες. Από εκεί και πέρα, ο 41χρονος Φερνάντο Αλόνσο ήταν εξαιρετικός με την Aston Martin για δεύτερο σερί αγώνα. Τερμάτισε τρίτος και ανέβηκε στο πόντιουμ για 100ή φορά στην καριέρα του! Τη βαθμολογούμενη δεκάδα συμπλήρωσαν οι: Ράσελ (Mercedes), Χάμιλτον (Mercedes), Σάινθ (Ferrari), Λεκλέρκ (Ferrari), Οκόν (Alpine), Γκασλί (Alpine), Μάγκνουσεν (Haas).